משפט פלילי

משפט פלילי

משפט פלילי הוא הענף המשפטי שמטרתו להסדיר את היחסים התקינים החברה באמצעות אכיפת החוק על עבריינים. מטרתו היא להביא את האנשים שחשודים בביצוע עבירות שונות – כמו עבירות אלימות או עבירות סמים – למשפט צודק והוגן שיוכיח את אשמתם או יזכה אותם.

כל חשוד ונאשם זכאי על פי חוק להגנה משפטית, לא משנה מהי חומרת המעשה שבו הוא חשוד. זהו עיקרון יסוד במערכת משפטית דמוקרטית, כפי שקיימת במדינת ישראל.  

מערכת המשפט בישראל

המשפט הפלילי בארץ ישראל התחיל עם הקודקס העות'מאני, בזמן שהתורכים שלטו בארץ. מאוחר יותר הוא הוחלף בקודקס החוקים הבריטי. גם לאחר שקמה מדינת ישראל, בשנת 1948, החוק הבריטי המשיך להיות הבסיס לחוקים רבים ולתחומי משפט פלילי רבים.

מאז נעשה תהליך מקיף ועמוק של עדכון תקנות וחוקים והחלפתם בקודקס פלילי ישראלי ומודרני. כך, למשל, חוקק חוק העונשין בשנת 1977 – שמשלב את הקודקס הישן עם חידושים ושינויים עדכניים.

חזקת החפות

במשפט הפלילי, כל אדם הוא חף מפשע עד שלא הוכחה אשמתו. עיקרון זה חשוב ביותר, והוא חלק אינטגרלי ממערכת המשפט של מדינה דמוקרטית. אנשים שחשודים בעבירות אלימות, עבירות סמים או עבירות שוחד, למשל, נחשבים לחפים מפשע עד תום משפטם.

זהו עיקרון משמעותי שנועד להגביל את כוחה של מערכת האכיפה והמשטרה, ולספק לכל אדם הזדמנות להוכיח את חפותו בבית המשפט.

עורכי דין המתמחים במשפט פלילי

בנוסף לענף המשפט הפלילי, ישנם גם ענפי משפט נוספים. בדרך כלל ישנם עורכי דין המתמחים בעבירות פליליות (בניגוד למשפט אזרחי או לדיני חוזים, לדוגמה) והם אלו המייצגים את הנאשמים והחשודים בביצוע עבירות אלו.

חוק העונשין גוזר תקופות מאסר שונות על החשודים בסוגי עבירות שונים, וכל נאשם בפלילים צריך לקבל את הייצוג המשפטי הטוב ביותר שהוא יכול להרשות לעצמו. במקרים בהם הנאשם אינו יכול להרשות לעצמו שכירת עורך דין שיגן עליו (או אינו מעוניין בכך) – קיימת הסנגוריה הציבורית שמשמשת להגנה על כל נאשם שרוצה בכך, במשפט הפלילי שנערך לו.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים כאן

דילוג לתוכן